Başkonsolosluk Menşei Tasdik

Başkonsolosluk Menşei Tasdik

Başkonsolosluk Menşei Tasdik Uluslararası ticarette dolaşımda olan malın Menşei yani malın üretildiği ülkeyi ve hangi ülkeye ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. İthalat işlemlerinde ürünlerin menşe ine göre vergiye tabi tutulmasından dolayı her ülkede üretilen tüm ürünler için kullanılmaktadır. Vergi ücretlerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesinde kullanılan menşei şehadetnamesi ülkelerin istisnai durumlarında kaçakçılığı önlemek için kullanılır. Ülkemizde menşei şehadetnamesi firmanın bulunduğu ilin ticaret odaları ve Sanayi odasında onay yaptırılır, aynı zamanda ürünlerin gönderileceği ülkenin elçilik ve başkonsolosluklarında tasdik yapılabilir. Sizlere makalemizde menşeinin tasdik işlemlerinden ve sürecinden bahsedeceğiz.

Menşei Tasdik Süreci

Öncelikle belirtmek isterim ki Başkonsolosluklarda menşei tasdik yaptırmanız için gümrük müşavirinizin menşei şahadetnamesini düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlemeyi yaparken menşei E imza olarak değil normal bir şekilde düzenlenmelidir. Sonrasında ekine firmanızın vergi levhası, ticaret sicil gazetesi,invoice ve sizlerin gümrük müşavirinize verdiğiniz noter tasdikli vekaleti eklemelisiniz. Mali müşavirinizin bu işlemleri yapacak olan kişi için firma Antetli kağıdına yetki yazısı yazmalıdır. Şayet bu işlemi yapabilecek bir personel mevcut değilse bizler bu işlemi adınıza yapabilmekteyiz. Personellerimizin bu işlemleri yapabilmesi için noterden hangi başkonsoloslukta işlem yaptırmak istiyorsanız o konsolosluk başlığı ile bizlere vekalet vermelisiniz. Evraklar hazırlandıktan sonra firmanızın bağlı bulunduğu ilin ticaret odasına giderek önce ıslak imza ile onay yaptırmalısınız! Sonrasında ikinci bir tasdik için bağlı bulunduğunuz ilin valiliğine giderek, valilik onayı yaptırmalısınız. Tüm onaylar yapıldığında bu menşei çift yönlü fotokopi çekerek Evraklarınızın arasına koymalısınız, hangi başkonsoloslukta tasdik yaptıracaksanız o başkonsolosluk dan randevu alarak, o randevu saatinde Evraklarınızı başkonsolosluk memuruna teslim edip işlemi başlatmalısınız. Dikkat evrakları verirken ücretlerini öğrenmeyi ve hangi bankaya yatıracağınızı sormayı unutmayınız. Başkonsolosluğun evrakları tarafınıza teslim etmesi için bir gün ve saat verecektir, o sürede Evraklarınızı almaya gittiğinizde memurun tarafınıza verdiği teslimat belgesini almayı unutmayınız. Eğer şanslıysanız Evraklarınız sorunsuz bir şekilde sizlere teslim edilecektir.

✓ Başkonsolosluk Menşei Şahadetnamesi tasdik

✓ Başkonsolosluk Menşei tasdik süreci

✓ Başkonsolosluk Menşei Tasdik ücretleri

✓ Başkonsolosluk Menşei Tasdik onayı

 

Yazdığım makaledeki bilgileri İstanbul ve Ankara’da bulunan Başkonsolosluklardaki işlemlerde kayıt ettiğim tecrübem ile sizlere anlattım. Tuncay Akgün 0532 384 04 73 iletişim numaramdan ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. “okuyan ilerler dinleyen yönlendirilir”

    WhatsApp
    Ara