Kıbrıs Başkonsolosluğu

Kıbrıs Başkonsolosluğu

Kıbrıs Başkonsolosluğu ülkemizde ticari evrak tasdik ve onay işlem hizmetleride sunmaktadır. Örnek vermemiz gerekirse Atr, Menşei, Sözleşme, İnvoice, Sertifika Tasdik ve benzeri evrak Onay işlemleri yapmaktadır.kıbrıs Başkonsolosluğu Devletlerin farklı ülkelerde öncelikle kendi vatandaşlarına ve bu ülkelerden kendi devletlerine gerek ticari gerek bireysel işlemlerin takip işlemlerini, gerekli evrak takiplerini yapan, imzalayan dış işleri yetkilisidir. Ülkemizde bulunan tüm başkonsoloslukların verdiği hizmet bakıldığında aynıdır, sadece ülkeler olarak prosedürleri farklıdır.  Her başkonsolosluğun çalışma saatleri farklı olmakla beraber,  evrak tasdik işlemleri değişebilmekte. Firmamız İstanbul’da bulunmakta olan, tüm başkonsolosluklarda, sizlerin adına tüm evrak tasdik işlemlerini, vekâlet aracılığı ile evraklarınızın takibini yaparak, işlemlerinizin daha hızlı bir şekilde hızlandırılmasını sağlar, tüm soru ve görüşleriniz için bizlere iletişime geçebilirsiniz. Makalemizde bu hizmetleri süreçlerini kalem, kalem sizlerle paylaşacağız. Sizlere sırasıyla açıklamalı bir şekilde anlatmaya çalışacağız…

Kıbrıs İstanbul başkonsolosluk adresi

 19 Mayıs Mahallesi, Aytekin Kotil Caddesi Cevahir İş Merkezi
Kat 5 Şişli / İstanbul / Türkiye

Tel: 0212 227 34 90 Mail:  istanbul@mfa.gov.ct.tr

1.1 Kıbrıs Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Haftanın 5 iş günü 09.00 ile 17.00 arası

Evrak Kabul Saatleri 10.00 ile 12.30 arası

Evrak Teslim Saatleri 14.00 ile 15.30 arasıdır.

Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde kapalıdır.

Kıbrıs Başkonsolosluğu Ticari Tasdik İşlemleri 

2.1 ✔︎ Başkonsolosluk Ticari Evrak Tasdik 

Başkonsoloslukta ticari evrak tasdik işlemlerinden sizlere bahsedeceğiz, makalemizde İstanbul’da bulunan Kıbrıs konsolosluğunda ticari fatura, resmi evrakların sürecini ve açıklamasını detaylı bir şekilde yazacağız, umuyoruz bu yazıdan faydalanırsınız..

 2.2 Başkonsolosluk Ticari Evrak Tasdik Süreci

Öncelikle Ticari evrak tasdik işlemleri Kıbrıs Başkonsolosluğun‘ da tek olarak tasdik yapılabilir mi? Bu soruya cevap vermek gerekirse evet! Lakin bazı belgelerde prosedür farklıdır. Bunu unutmayınız. Kıbrıs konsolosluğunda Evraklarınızı onay yaptırabilmeniz için belge’nin çıktısını a4 olarak yazıcıdan renkli bir şekilde yazdırınız. Firmanızın kaşesini üzerine vurarak firma yetkilinize imzalatınız. Dikkat! imzalayan kişinin firma yetkilisi ve firmanızda imza yetkilisi olması gerekmektedir. İmzalanan evrakın ekine imzalayan kişinin imza sirkülerini, firmanızın ticaret sicil gazetesini, vergi levhasını ve adınıza bu işlemi yapacak olan kişi veya kişilere vekalet vermelisiniz. Evrakları hazırladıktan sonra başvuru yapacağınız Kıbrıs başkonsolosluğu ile iletişime geçerek farklı bir evrak talep ediyorlarmı diye sormayı unutmayınız!  Sonrasında bu evraklarla beraber bağlı bulunduğunuz ilin ticaret odasına giderek ticari evrak onayı yaptırmanız gerekiyor, onaylattığınız evrakları sonrasında firmanızın bağlı bulunduğu ilde ikinci bir tasdik yaptırdıktan sonra Başkonsolosluğun bağlı bulunduğu ilde bu işlemleri tekrardan ikinci bir kez yapmalısınız. Başkonsolosluğun bağlı olduğu ildeyseniz bu işleme gerek yoktur. Belge onay işlemleri bittikten sonra çift yönlü olarak fotokopi çekip evrakları bir dosya içerisine toplamalısınız. İşlemi ilerletebilmeniz için başkonsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Kıbrıs başkonsolosluğu ödemeleri dolar, Euro, olarak alabilmektedir, Randevu alırken ödemeyi sormayı unutmayınız. Randevu günü orda olduğunuzda tüm Evraklarınızı Başkonsolosluk görevlisine teslim etmelisiniz. Evraklar incelendikten sonra sizlere Evraklarınızı hangi gün teslim alabileceğinizi ve tüm detayları aktaracaklardır.

Kıbrıs Başkonsolosluğu İnvoice tasdik 

3.1 ✔︎ İnvoice Tasdik

Kıbrıs Başkonsolosluğunda invoice tasdik ve onay işlemlerinden sizlere bahsedeceğiz. Makalemizde bu işlemlerin başlangıç sürecini ve işleyişinin nasıl ilerlediğini sizlere anlatacağız.

3.2 İnvoice Evrak Tasdik Süreci 

İnvoice evrak onay süreci; Öncelikle firmanın kaşesi vurularak firma yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Firma İstanbul İl sınırları içerisindeyse, İstanbul ticaret odasından tasdik yapılmalıdır, sonrasında İstanbul valiliğine gidilerek ikinci bir tasdik yapılmalıdır. Hayır, İstanbul dışında bir firmaya ait ise evraklar, firmanın bağlı bulunduğu ticaret odası onayı ve valilik onayı yapılmalıdır. Başkonsolosluğun bağlı bulunduğu ilin ticaret odası onayı ve valilik onayı ikinci bir kez yapılmalıdır. Bu işlemler sona erdiğinde evrakların çift taraflı fotokopileri çekilmeli, devamında imzalayan kişinin imza sirküleri ve firmanın vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve bu işlemi yapacak kişinin kimlik fotokopisi ve adınıza verdiğiniz vekaleti evraklara eklemelisiniz.

3.3 Kıbrıs Başkonsolosluğu İnvoice Tasdik Randevu

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra Kıbrıs konsolosluğundan invoice onayı için randevu almanız gerekiyor. Randevu saatleri haftada beş gün sabah 10.00 ile 12,30 arasındadır. Randevu ’ye geldiğinizde evrakları konsolosluk memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. invoise’nin tutarına göre konsolosluk ücret belirlenmekte, belirtilen bu tutar Başkonsolosluğunun banka hesabına gönderilir ve evrakları teslim için verilen günde, dekont ile beraber evraklarınızı teslim alabilirsiniz.

Kıbrıs Başkonsolosluğu Menşei Tasdik 

4.1 ✔︎ Menşei Tasdik

Uluslararası ticarette dolaşımda olan malın Menşei yani malın üretildiği ülkeyi ve hangi ülkeye ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. İthalat işlemlerinde ürünlerin menşeine göre vergiye tabi tutulmasından dolayı her ülkede üretilen tüm ürünler için kullanılmaktadır. Vergi ücretlerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesinde kullanılan menşei şahadetnamesi ülkelerin istisnai durumlarında kaçakçılığı önlemek için kullanılır. Ülkemizde menşei şahadetnamesi firmanın bulunduğu ilin ticaret odaları ve Sanayi odasında onay yaptırılır, aynı zamanda ürünlerin gönderileceği ülkenin elçilik ve başkonsolosluklarında tasdik yapılabilir. Sizlere makalemizde menşeinin Kıbrıs konsolosluğunda tasdik ve onay işlemlerinden sürecinden bahsedeceğiz.

4.2 Menşei Tasdik Süreci 

Öncelikle belirtmek isterim ki Kıbrıs Başkonsolosluklarda menşei tasdik yaptırmanız için gümrük müşavirinizin menşei şahadetnamesini düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlemeyi yaparken menşei E imza olarak değil,normal bir şekilde düzenlenmelidir. Sonrasında ekine firmanızın vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, invoice ve sizlerin gümrük müşavirinize verdiğiniz noter tasdikli vekaleti eklemelisiniz. Mali müşavirinizin bu işlemleri yapacak olan kişi için firma Antetli kağıdına yetki yazısı yazmalıdır. Şayet bu işlemi yapabilecek bir personel mevcut değilse bizler bu işlemi adınıza yapabilmekteyiz. Personellerimizin bu işlemleri yapabilmesi için noterden hangi başkonsoloslukta işlem yaptırmak istiyorsanız o konsolosluk başlığı ile bizlere vekalet vermelisiniz. Evraklar hazırlandıktan sonra firmanızın bağlı bulunduğu ilin ticaret odasına giderek önce ıslak imza ile onay yaptırmalısınız! Sonrasında ikinci bir tasdik için bağlı bulunduğunuz ilin valiliğine giderek, valilik onayı yaptırmalısınız. Tüm onaylar yapıldığında bu menşei çift yönlü fotokopi çekerek Evraklarınızın arasına koymalısınız.

4.3 Kıbrıs Başkonsolosluğu Menşei Tasdik Randevu

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra  Kıbrıs konsolosluğundan menşei onay için randevu almanız gerekiyor. Randevu saatleri haftada beş gün sabah 10.00 ile 12,30 arasındadır. Randevu ’ye geldiğinizde evrakları konsolosluk memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. menşei’nin tutarına göre konsolosluk ücret belirlenmekte, belirtilen bu tutar Başkonsolosluğunun banka hesabına gönderilir ve evrakları teslim için verilen günde, dekont ile beraber evraklarınızı teslim alabilirsiniz.

Kıbrıs Başkonsolosluğu Sözleşme Tasdik

5.1 ✔︎ Sözleşme Tasdik 

Hukuksal olarak kişilerin ve firmaların arasında ve/veya uluslararası iş sözleşmeleri olarak karşılıklı yapılan birbirine uygunluk iradesi sağlayan resmi bir evraktır. Her ülkede farklı dillerde yazılarak farklı işlemlerde kullanılmaktadır. Sözleşme Tasdik ve onay işlemlerinin süreçleri diğer ticari evrak süreçlerinden farklıdır. Sadece sözleşme tasdik işlemlerinde tercüme ayrıca istenmektedir. İngilizce veya Arapça tercüme yaptırılması bu süreçte yeterli olacaktır.

5.2 Sözleşme Tasdik Süreci 

Öncelikle sözleşmenizi bir tercümana tercüme yaptırmanız gerekiyor, bu işlem yapıldıktan sonra noterden onay yaptırarak işleme başlayınız. Tercüme firmasından alınan sözleşmeniz ticari ise bağlı bulunduğunuz ilin ticaret odasında onay yaptırmalısınız. İşlem bittikten sonra bağlı bulunduğunuz ilin valiliğine ikinci bir onayı yaptırmalısınız. Sözleşmenizin fotokopileri çekerek evrakların ekine vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sürgüsü ve bu işlemi yapacak olan kişiye vekâlet vermelisiniz. Firma sahibiyseniz vekâletsiz kendiniz bu işlemi yapabilirsiniz.

5.3 Kıbrıs Başkonsolosluğu Sözleşme Tasdik Randevu 

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra Kıbrıs konsolosluğundan sözleşme onayı için randevu almanız gerekiyor. Randevu saatleri haftada beş gün sabah 10.00 ile 12,30 arasındadır. Randevu ’ye geldiğinizde evrakları konsolosluk memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. Sözleşme’nin içeriğine göre konsolosluk ücret belirlenmekte, belirtilen bu tutar Başkonsolosluğunun banka hesabına gönderilir ve evrakları teslim için verilen günde, dekont ile beraber evraklarınızı teslim alabilirsiniz.

Kıbrıs Başkonsolosluğu Sertifika Tasdik

6.1 Sertifika Tasdik

Ülkemizde sertifika Diploma olarak da bilinmektedir. Kıbrıs Başkonsolosluğunda her iki sininde tasdik ve onay işlemleri yapılabilmektedir. Eğitim Sertifika Tasdiyi veya Diploma  onay sürecinden sizlere bahsedeceğiz.

6.2 Sertifika Tasdik Süreci

Eğitim sertifikası öncelikle İngilizce ve Arapça olarak tercüme edilmelidir. Noterde ikinci bir tasdik yapıldıktan sonra İstanbul valiliğinde onay yapılmalıdır. Sertifika bu işlemler yapıldıktan sonra çift yönlü olarak fotokopi çekilmelidir. Evraklarınızın ekine nüfus suretinizi eklemelisiniz. Bu işlemleri siz değilde, adınıza başka bir kişi yapacaksa o kişiye noterden vekalet vermelisiniz.

6.3 Diploma Tasdik Süreci 

Diploma tasdiyi için öncelikle İngilizce ve Arapça olarak tercüme edilmelidir. Noterde ikinci bir tasdik yapıldıktan sonra İstanbul valiliğinde tasdik yapılmalıdır. Diploma  bu işlemler yapıldıktan sonra çift yönlü olarak fotokopi çekilmelidir. Evraklarınızın ekine nüfus suretinizi eklemelisiniz. Bu işlemleri siz değilde, adınıza başka bir kişi yapacaksa o kişiye noterden vekalet vermelisiniz.

6.4 Kıbrıs Başkonsolosluğu Sertifika ve Diploma Tasdik Randevu 

Tüm evraklar hazırlandıktan sonra Kıbrıs konsolosluğundan Sertifika onayı ve Diploma onayı için randevu almanız gerekiyor. Randevu saatleri haftada beş gün sabah 10.00 ile 12,30 arasındadır. Randevu ’ye geldiğinizde evrakları konsolosluk memuruna teslim etmeniz gerekmektedir. Sertifikanın veya Diplomanın içeriğine göre konsolosluk ücret belirlenmekte, belirtilen bu tutar Başkonsolosluğunun banka hesabına gönderilir ve evrakları teslim için verilen günde, dekont ile beraber evraklarınızı teslim alabilirsiniz.

Kıbrıs Başkonsolosluğu İçin Sıkça Sorulan Sorular 

7.1 Sıkça Sorulan Sorular

Kıbrıs konsolosluğu ile iliği birçok soruya cevap arayışı ile karşılaşmaktayız. Dolayısıyla bu soruların tamamını cevaplamamız mümkün değildir. Sizlerden gelen sorulardan birkaçına cevap veriyoruz. 

7.2 Sıkça Sorulan Soruların Cevapları

Kıbrıs başkonsolosluğu ticari evrak tasdik ve onay işlemleri için yapmış olduğunuz aramalarda, gördüğümüz anahtar kelimelere cevap niteliğinde başlıklar atarak sizlerle paylaşacağız. umuyoruz ki paylaşacağımız bu anahtar kelimeler tüm konsolosluk ticari işlemlerde işlerinizi kolaylaştırır.

7.3 Aranan İşlemlerin Anahtar Kelimeleri

  • Başkonsolosluk Ticari Evrak Onayı
  • Başkonsolosluk Ticari İşlemleri
  • Başkonsolosluk Ticari Belge Onayı
  • Başkonsolosluk Ticari Belge Tasdik

Kıbrıs İstanbul başkonsolosluğunun ticari evrak tasdik ve onay faaliyetlerini anlatmak için Yazdığım makaledeki bilgileri İstanbul ve Ankara’da bulunan Başkonsolosluktaki işlemlerde kayıt ettiğimiz tecrübemiz ile sizlere anlatmaya çalıştık. Umuyoruz ki makalemizde sizlere yardımcı olabilmişizdir.

 

Saygılarımızla

Yorum yaz

    WhatsApp
    Ara